Program Aktywny Rodzic – wszystko co musisz wiedzieć!
Program „Aktywny Rodzic” to inicjatywa uruchomiona w Polsce, która ma na celu wspieranie rodziców małych dzieci w godzeniu pracy i opieki nad dziećmi. Jest on skierowany do rodziców (lub opiekunów) dzieci do lat trzech. W ramach programu można wnioskować o jedno z trzech świadczeń:
- aktywni rodzice w pracy – nowe świadczenie,
- aktywnie w żłobku – zastąpi dofinansowanie do żłobka,
- aktywnie w domu – zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy.
Kto i gdzie może złożyć wnioski?
Wnioski o uczestnictwo w programie „Aktywny Rodzic” można składać wyłącznie elektronicznie od 1.10.2024r. w ZUS. Po weryfikacji danych ZUS planuje pierwsze wypłaty na przełomie listopada i grudnia.
Wnioski mogą składać zamieszkujący w Polsce:
- obywatele polscy
- obywatele UE/ EFTA i Wielkiej Brytanii
- cudzoziemcy przebywający legalnie na terenie Polski na podstawie karty pobytu z dostępem do rynku pracy lub innego dokumentu legalizującego pobyt z dostępem do rynku pracy
Program Aktywny Rodzic nie podlega kryteriom dochodowym. Mogą się o niego ubiegać również osoby ubezpieczone w KRUS.
Aktywni rodzice w pracy
To świadczenie przysługuje aktywnym zawodowo rodzicom lub opiekunom dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Uwaga: świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego.
Wysokość świadczenia aktywni rodzice to 1500zł miesięcznie na dziecko lub 1900zł w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności dziecka.
Aktywnie w żłobku
To świadczenie ma na celu dofinansowanie kosztów związanych z opieką nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub przez dziennego opiekuna (znajdującego się w wykazie opiekunów). Wniosek może złożyć rodzic lub opiekun dziecka uczęszczającego do jednej z powyższych placówek. Świadczenie Aktywnie w żłobku przysługuje do końca roku szkolnego, w którym dziecko skończy 3 lata.
Wysokość świadczenia aktywnie w żłobku to 1500zł miesięcznie na dziecko lub 1900zł w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności dziecka, nie więcej jednak niż wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku/ klubie lub u opiekuna.
Aktywnie w domu
Świadczenie przysługuje na każde dziecko w wieku między 12. a 35. miesiącem życia. Wiosek może złożyć rodzic lub opiekun faktyczny. Wysokość świadczenia to 500zł miesięcznie na dziecko, niezależnie od tego, czy posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie aktywnie w domu ma zastąpić rodzinny kapitał opiekuńczy.
Więcej informacji o programie Aktywny Rodzic znajdziesz na stronie www.zus.pl, a najczęstsze pytania i odpowiedzi TU.
Szukasz nowej pracy, np. w związku z zakończeniem urlopu macierzyńskiego? Sprawdź nasze oferty pracy