Najczęstsze błędy w CV

przykładowe CV, logo w prawym dolnym rogu

Najczęstsze błędy w CV

CV jest niezwykle istotne, to pierwszy dokument, który przedstawiasz potencjalnemu pracodawcy. Poprawnie napisane CV nie gwarantuje otrzymania pracy, ale CV zawierające błędy to duża szansa na wykluczenie z rekrutacji już na samym początku. Jakie są najczęstsze błędy w CV? Jak ich uniknąć? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu

 

Błędy ortograficzne, językowe i literówki

Błędy ortograficzne mają wpływ na złe pierwsze wrażenie kandydata. Literówki i inne błędy językowe w CV świadczą o braku profesjonalizmu oraz o braku zaangażowania w proces rekrutacji. Upewnij się, że Twoje CV jest napisane poprawnie, sprawdzaj błędy. Możesz skorzystać z edytorów tekstu lub poprosić druga osobę o przeczytanie CV.

 

Brak zgody na przetwarzanie danych

Brak klauzuli RODO (zgody na przetwarzanie danych osobowych) w CV jest poważnym błędem. W przypadku nie umieszczenia jej w życiorysie zawodowym, rekruter nie może się skontaktować z kandydatem. Krótką formułkę ze zgodą na przetwarzanie danych zawartych w CV umieść na samym dole dokumentu.

 

Za dużo lub za mało informacji

Podawanie niepotrzebnych informacji w CV oraz pomijanie informacji istotnych z punktu widzenia rekrutacji to duży błąd.

Nieistotne informacje tylko zwiększają objętość CV, a to źle wpływa na jego czytelność. Jakich informacji unikać w CV? Nieistotne dla rekrutacji są np. szczegółowy adres, stan cywilny czy wiek i imiona dzieci. Najwcześniejsze etapy edukacji możesz pominąć, chyba, że to na nich ukończyłeś edukację. Podawanie całego doświadczenia zawodowego, od pierwszej podjętej pracy, zupełnie niezwiązanej z obecnym stanowiskiem. Nie musisz wymieniać zakresu obowiązków i umiejętności, jeśli nie są one związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Doprecyzuj istotne dla rekrutacji informacje, np. poziom języka obcego. Podaj dokładne okresy zatrudnienia. Podaj konkretny opis stanowisk podobnych do tego, na które aplikujesz. Pamiętaj również o aktualnych i ważnych certyfikatach i kursach związanych z stanowiskiem, o które się ubiegasz.

 

Niepoprawna chronologia zatrudnienia

Zacznij od aktualnego lub ostatniego doświadczenia zawodowego do najstarszego, zastosuj tzw. zasadę odwróconej chronologii. Dla rekrutera to właśnie ostatnie miejsce/ miejsca pracy są najistotniejsze. W tej części podaj takie informacje jak: okres zatrudnienia (miesiąc i rok), nazwa firmy i zajmowane stanowisko, najważniejsze obowiązki. Dzięki temu wszystko jest jasne i czytelne.

 

Niepoprawna struktura

Często zdarzają się CV ze zbyt dużą ilością elementów graficznych, z wieloma różnymi czcionkami, niespójnym formatowaniem. Zadbaj o czytelne CV, wykorzystaj przejrzysty szablon, wydziel sekcje i zatytułuj je w prosty sposób (tj. edukacja, doświadczenie, umiejętności). Użyj prostych czcionek, które posiadają polskie znaki. Zadbaj o wielkość czcionki, najlepiej 10-12 punktów, nagłówki mogą być nieco większe. Nie nadużywaj pogrubień, kursyw, podkreśleń i ozdobników.

CV nie powinno być dłuższe niż 1-2 strony. Nie musisz wymieniać dorywczych prac podczas studiów (chyba, że to Twoje jedyne doświadczenie).

Błędem jest również wysyłanie CV napisanego odręcznie.

 

Kłamstwa

Zdarza się podkolorować CV np. przedłużając okres zatrudnienia, by ukryć lukę, zawyżyć znajomość języka obcego. Rekruter w trakcie rozmowy łatwo może wykryć kłamstwo zadając odpowiednie pytania lub weryfikując referencje. Jeśli rekruter odkryje kłamstwo, Twoje CV trafi do kosza. Pamiętaj kłamstwo ma krótkie nogi.

 

Nieprofesjonalny dane kontaktowe

Podaj pełne imię i nazwisko, bez zdrobnień i pseudonimów. Podawanie stopni naukowych jest wymagane wyłącznie w przypadku aplikowania na uczelnie. Zadbaj o podanie aktualnego numeru telefonu, tylko tak rekruter będzie mógł się z Tobą skontaktować. Podany adres e-mail powinien być profesjonalny najlepszą formą będzie imię[email protected]

Pamiętaj, że decydując się na zamieszczenie zdjęcia musimy zadbać o to, aby było aktualne i profesjonalne- zdjęcie biznesowe lub jak w dokumentach. Zdjęcia z wakacji, imprezy czy zdjęcia grupowe nie są odpowiednie do CV. Jeśli nie masz właściwego zdjęcia, lepiej zrezygnuj z dodawania go do CV.

W CV możesz umieścić również link do profilu na Linkedin. Podawanie odnośników do profili w innych social media nie jest zbyt profesjonalne. Wyjątkiem są osoby, których konta są częścią wizerunku zawodowego lub portfolio.

 

Niestandardowy format pliku

Dokument wysłany w niestandardowym formacie może uniemożliwić otwarcie pliku. Rekruter często przeglądający dziesiątki CV dziennie nie ma czasu na poszukiwanie programu do otwarcia kłopotliwego pliku. Najlepiej użyć uniwersalnego PDF. Dzięki temu dokument zachowa spójną strukturę, informacje w nim zawarte wyświetlą się poprawnie i nie „pogubią się”. Pamiętaj również o profesjonalnej nazwie pliku. Najlepszą opcją będzie „CV imię i nazwisko”.

 

Brak dopasowania CV do oferty pracy

Nie wysyłaj tego samego CV w odpowiedzi na wszystkie oferty pracy. Wybierz kilka, które Cię najbardziej interesują. Do każdej z tych ofert przygotuj odpowiednie CV. Zadbaj o to by Twoje CV było odpowiedzią na stawiane w ofercie wymagania, które spełniasz.

Poprawnie napisane CV ma duży wpływ na dalszą rekrutację. Warto poświęcić chwilę na weryfikację napisanego CV, które będzie Twoją wizytówką i szansą na dobrą pracę.

Translate »