Jak napisać CV?

przykładowe CV, logo w lewym dolnym rogu

8 kroków do idealnego CV

CV jest niezwykle istotne, to pierwszy dokument, który przedstawiasz potencjalnemu pracodawcy. Poprawnie napisane CV powinno zawierać wszystkie informacje, które mogą interesować potencjalnego pracodawcę – doświadczenie zawodowe, wykształcenie, nabyte kwalifikacje i umiejętności.

Forma CV również jest bardzo istotna: najważniejszą kwestią jest to, aby CV było czytelne. Zdecydowanie unikaj wielkich napisów: “Curriculum Vitae” – lepiej zastąp je dobrze widocznym imieniem i nazwiskiem.

Poniżej podpowiadamy jak napisać CV, które pomoże Ci w znalezieniu pracy.

1. Dane osobowe

To pierwsza część każdego CV, dzięki tym informacjom przyszły pracodawca lub rekruter będzie mógł się z Tobą skontaktować. Zadbaj o to, aby dane kontaktowe były aktualne.

Podaj takie informacje jak:

  • imię i nazwisko
  • miejsce zamieszkania (wystarczy miejscowość)
  • aktualny numer telefonu
  • adres e-mail
  • rok urodzenia (opcjonalnie- możesz go podać, ale nie jest to konieczne)

UWAGA! Nie podawaj w CV danych wrażliwych tj. PESEL, numer dowodu osobistego. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, chroń dane wrażliwe.

Zdjęcie w CV? Nie jest ono koniecznością, ale odpowiednie zdjęcie pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku. Pamiętaj, że decydując się na zamieszczenie zdjęcia musimy zadbać o to, aby było aktualne i profesjonalne- zdjęcie biznesowe lub jak w dokumentach. Zdjęcia z wakacji, imprezy czy zdjęcia grupowe nie są odpowiednie do CV. Jeśli nie masz właściwego zdjęcia, lepiej zrezygnuj z dodawania go do CV.

2. Doświadczenie zawodowe

To kluczowa część dla rekrutera. Zadbaj by znalazły się tu rzetelne informacje. Zacznij od aktualnego lub ostatniego doświadczenia zawodowego do najstarszego. Nie posiadasz doświadczenia zawodowego? Możesz również umieścić w tej kategorii staże oraz praktyki. W tej części podaj takie informacje jak:

  • okres zatrudnienia (miesiąc i rok)
  • nazwa firmy i zajmowane stanowisko
  • najważniejsze obowiązki

Nie musisz wymieniać zakresu obowiązków i umiejętności, jeśli nie są one związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Pamiętaj, żeby wykazać doświadczenie zawodowe niezależnie od rodzaju umowy- podaj zatrudnienie na umowie o pracę oraz na umowach cywilnoprawnych. Jeśli nie chcesz podawać nawy firmy, z obawy np. przed reakcją obecnego pracodawcy, podaj branżę, w której pracujesz.

3. Wykształcenie

Konkretne wykształcenie może być warunkiem koniecznym do zatrudnienia. Uzupełnij tę część dokładnie. Tutaj również zastosuj chronologię odwrotną – tak jak w przypadku doświadczenia zawodowego. Nie musisz wymieniać wszystkich etapów edukacji. Jeśli posiadasz wykształcenie średnie podaj szkołę ponadgimnazjalną. W przypadku wykształcenia wyższego- nawę uczelni. Najwcześniejsze etapy edukacji możesz pominąć, chyba, że to na nich ukończyłeś edukację.

Wymieniamy tutaj:

  • datę ukończenia szkoły – w przypadku studiów data obrony pracy dyplomowej
  • nazwę uczelni/ szkoły
  • kierunek, specjalizację

4. Kursy/ szkolenia/ certyfikaty

Koniecznie pochwal się ukończonymi kursami lub szkoleniami. Posiadasz certyfikaty? Zamieść je w tej części CV. Zadbaj o przejrzystość CV wydziel kursy i szkolenia jako osobną część. Najlepiej jeśli wymienisz tu informacje związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Przykładowe kursy/ certyfikaty:

  • prawo jazdy kat. B
  • uprawnienia UDT do kierowania wózkiem widłowym
  • książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych
  • uprawnienie spawalnicze

Warto zamieścić informację o roku ukończenia szkoleni oraz nazwę podmiotu organizującego szkolenie.

Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy https://job-point.pl/oferty-pracy/

5. Znajomość języków

Deklarując znajomość języka obcego, podaj poziom jego znajomości. Pamiętaj, że bardzo łatwo zweryfikować znajomość języka obcego podczas rozmowy. Zamieszczaj informacje zgodne z prawdą, nie zawyżaj poziomu znajomości. Znajomość języka możesz opisać, używając trzystopniowej skali – podstawowy, średnio- zaawansowany i zaawansowany lub za pomocą Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (A1, A2, B1, B2, C1, C2). Jeśli znasz kilka języków zastosuj tą samą skalę do opisu wszystkich.

Przykład:

  • język angielski- poziom średnio- zaawansowany
  • język niemiecki- poziom podstawowy

6. Mocne strony i umiejętności

Podaj umiejętności i cechy, które przydadzą się na stanowisku, na które aplikujesz. Wymień umiejętności twarde– np. umiejętności obsługi programów komputerowych/ narzędzi/ urządzeń. Pamiętaj o umiejętnościach miękkich– cechach charakteru, np. umiejętność pracy w zespole, dokładność.

Przykład:

  • umiejętność obsługi kasy fiskalnej
  • umiejętność obsługi suwmiarki i mikrometru
  • dokładność, sumienność
  • umiejętność pracy w zespole

7. Zainteresowania

Kandydaci często zastanawiają się czy muszą je podawać w CV. Nie jest to część obowiązkowa. Jeśli posiadasz ciekawe zainteresowania, możesz nimi zwrócić uwagę rekrutera. Jeśli decydujesz się na podanie zainteresowań w CV, doprecyzuj je: podaj jaki rodzaj literatury lubisz, wymień ulubiony gatunek muzyki czy filmu. Zainteresowania mogą pomóc podczas rozmowy rekrutacyjnej w lepszym nawiązaniu kontakt lub rozładowaniu stresu.

8. Klauzula RODO

Zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji jest wymagana. W przypadku nie umieszczenia jej w życiorysie zawodowym, rekruter nie może się skontaktować z kandydatem. Przykładowa klauzula RODO:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)”

Twoje CV jest już prawie gotowe.

Zapisz je w odpowiednim formacie- najlepiej pdf lub .doc (Word). Zdjęcie odręcznie napisanego CV nie wygląda korzystnie. Zwróć uwagę na to czy wszystkie dane są poprawne i aktualne- szczególnie dane kontaktowe. Jeśli wysyłasz CV mailem, w temacie wiadomości podaj stanowisko, o które się ubiegasz.

Mitem jest, że dobre CV nie powinno być dłuższe niż 1 strona. W przypadku bogatego doświadczenia zawodowego i informacji, które świadczą o tym, że jesteś świetnym kandydatem bez problemu możesz rozszerzyć CV. Zachowaj jednak umiar, zbyt długie CV zniechęca.

Z naszym poradnikiem stworzenie dobrego CV nie zajmie Ci dużo czasu. Jak już się przekonałeś nie jest to trudne zadanie. Warto poświęcić chwilę na napisanie przejrzystego CV, które będzie Twoją wizytówką i szansą na dobrą pracę.

Translate »