Jak przygotować się do pracy w Niemczech?

niemiecka flaga, paszport, okulary i długopis, logo w prawym dolnym rogu

Jak przygotować się do pracy w Niemczech?

Praca w Niemczech może być satysfakcjonującym doświadczeniem, ale przed podjęciem decyzji o pracy za granicą warto odpowiednio się przygotować. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w lepszym przygotowaniu się do podjęcia pracy w Niemczech:

 

1. Znajdź odpowiednią ofertę pracy- zbadaj rynek

Sprawdź ogłoszenia o pracę w Niemczech, aby zobaczyć, jakie są aktualne wymagania pracodawców i jakie umiejętności są poszukiwane. Dowiedz się o specyfice niemieckiego rynku pracy w swojej branży. Wybierz odpowiednia ofertę pracy, sprawdź rodzaj umowy, przejrzystość zapisów. Jeśli korzystasz z pomocy agencji pracy, sprawdź czy posiada odpowiedni certyfikat i została zarejestrowana w KRAZ.

 

2. Sprawdź swoje kwalifikacje:

Upewnij się, że Twoje kwalifikacje są uznawane w Niemczech. W niektórych przypadkach może być konieczne uzyskanie dodatkowych certyfikatów lub tłumaczenia posiadanych uprawnień.

 

3. Znajomość języka niemieckiego:

Znajomość języka niemieckiego jest często kluczowa, zwłaszcza jeśli planujesz pracować w środowisku, gdzie język niemiecki jest używany. Oprócz tego, w wielu firmach i branżach, dobra znajomość niemieckiego jest jednym z wymagań rekrutacyjnych. Nie znasz języka niemieckiego? Spokojnie, też możesz znaleźć pracę, tu podpowiadamy jak:  Praca za granicą bez znajomości  języka obcego

 

4. Dokumenty i ubezpieczenie:

Sprawdź ważność dowodu osobistego lub paszportu. Zweryfikuj pozostałe dokumenty, które mogą być wymagane. Warto zabrać ze sobą prawo jazdy, kartę EKUZ, uprawnienia UDT, świadectwo ukończenia szkoły lub dyplom, certyfikaty potwierdzające ukończone kursy. W niektórych przypadkach może być wymagany również odpis z aktu urodzenia.

Upewnij się, że masz odpowiednie ubezpieczenia zdrowotne i inne niezbędne ubezpieczenia. Zapytaj o to pracodawcę, sprawdź co oferuje agencja pracy. Często poza podstawowym zestawem ubezpieczeń społecznych (zdrowotne, emerytalne, rentowe i wypadkowe) pracodawca oferuje dodatkowe ubezpieczenie grupowe. Dzięki karcie EKUZ nie poniesiesz kosztów leczenia w Niemczech. Zapoznaj się również z informacjami o niemieckim systemie podatkowym. Dopytaj czy wystarczy polskie konto walutowe czy konieczne jest założenie konta w niemieckim banku.

 

5. Znajdź zakwaterowanie:

Przygotuj się do poszukiwania mieszkania. W niektórych regionach Niemiec może być trudno znaleźć zakwaterowanie, dlatego zacznij poszukiwania wcześniej. Jeśli korzystasz z pośrednictwa agencji pracy dopytaj o warunki mieszkaniowe, sprawdź koszty zakwaterowanie. Zwróć uwagę na rodzaj mieszkania agencyjnego (hotel pracowniczy, dom, mieszkanie) i dostępne udogodnienia (internet, pralka, sprzątanie).

 

6. Uzyskaj informacje o życiu w Niemczech i nawiąż nowe kontakty:

Przeczytaj o kulturze, zwyczajach i społeczeństwie niemieckim. Zorientuj się, jakie są koszty życia w różnych miastach Niemiec i jakie są świadczenia socjalne. Nawiąż kontakt z innymi osobami pracującymi lub mieszkającymi w Niemczech. To może pomóc w nawiązywaniu przyjaźni i znalezieniu wsparcia w nowym środowisku.

 

7. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort

Określ zasady dojazdu do pracy w Niemczech, zdarza się, że pracodawca oferuje transfer lub samochód służbowy. Poinformuj rodzinę o miejscu zamieszkania w Niemczech, podaj też bliskim nazwę i adres pracodawcy. Informuj ich na bieżąco o zmianach/ przeprowadzkach. Agencje pracy często zapewniają wsparcie opiekuna koordynatora, który pomaga w pierwszych dniach po przyjeździe. Zabezpiecz się również finansowo, pamiętaj, że pierwszą wypłatę otrzymasz dopiero po kilku tygodniach pracy.

 

Pamiętaj, że każda sytuacja jest unikalna, więc dostosuj te rady do swoich własnych potrzeb i okoliczności.

Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy w Niemczech: Praca w Niemczech

Translate »