Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

dwie osoby przy biurku, na biurku leży CV, logo w prawym dolnym rogu

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Świetna wiadomość! Twoje doświadczenie i umiejętności okazały się wartościowe dla pracodawcy, to pewnie zasługa dobrze napisanego CV.

Co dalej? Jak się przygotować, by wykorzystać tę szansę? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Jak napisać CV? Podpowiadamy tu: https://job-point.pl/jak-napisac-cv/

Rozmowa ma na celu sprawdzenie czy oczekiwania Twoje i pracodawcy się pokrywają, to okazja do zapoznania się obu stron. Zwykle rozmowa trwa około 30 minut, do godziny. Rekruter będzie chciał jak najlepiej Cię poznać i ocenić Twoje umiejętności. To też okazja, by sprawdzić znajomość języka pamiętaj o tym.

1. Bądź kulturalny

Rozmowa zaczyna się już w momencie powitania. Odwzajemnij powitanie, uśmiechnij się. Zadbaj o to by podczas całej rozmowy zachowywać się kulturalnie, poprawnie wysławiać, unikaj wulgarnych i obraźliwych określeń. W rozmowie może brać udział tylko rekruter, ale może mu też towarzyszyć inna osoba/ osoby. Zdarza się, że w rozmowie oprócz rekrutera bierze udział np. bezpośredni przełożony lub specjalista w danej dziedzinie. To zupełnie naturalne, bądź gotowy na taką ewentualność.

 

2. Zapoznaj się z profilem firmy

Przed rozmową dowiedz się czym zajmuje się firma, do której aplikowałeś. Zapoznaj się z jej stroną internetową i profilem w mediach społecznościowych. Przypomnij sobie wymagania związane ze stanowiskiem, łatwiej będzie Ci zaprezentować swoje umiejętności i kwalifikacje.

 

3. Zapamiętaj z kim masz się spotkać

Zapisz sobie imię, nazwisko i numer telefonu rekrutera lub osoby, z którą masz się spotkać. Najlepiej zapisz te dane w telefonie.

 

4. Przygotuj sobie odpowiedź na najczęściej zadawane pytania

Nie możesz przewidzieć o co dokładnie zapyta Cię rekruter, ale są pytania, które z dużym prawdopodobieństwem zostaną zadane, np. pytania weryfikujące język obcy. Przygotuj się również na pytanie o oczekiwania finansowe. Często zadawane pytania to m.in.:

  • Pytanie o słabe i mocne strony
  • Pytanie o powód zmiany pracy
  • O obowiązki na wcześniejszych stanowiskach
  • Jakie są Twoje osiągnięcia?
  • Pytanie o Twoje zainteresowania
  • Dlaczego aplikujesz na tą ofertę?
  • Dlaczego to właśnie Ciebie powinna zatrudnić firma?

Na pytania odpowiadaj zgodnie z prawdą, nie kłam. Rekruter wie jak zadawać pytania by zweryfikować prawdomówność.

Uwaga! Nie musisz odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli pytanie jest zbyt osobiste, dotyczy życia prywatnego, nie musisz na nie udzielać odpowiedzi. Te pytania nie powinny paść podczas rozmowy: Jakie są Twoje poglądy polityczne? Czy planujesz zajść w ciążę? Jaką religię wyznajesz? Czy masz żonę/męża/ partnera/-kę? Czy należysz do związku zawodowego?

 

5. Przyjdź na spotkanie punktualnie

Zaplanuj dojazd na rozmowę tak, aby być na miejscu kilka minut wcześniej, ale nie wcześniej niż 10 minut przed spotkaniem. Uwzględnij czas potrzebny np. na znalezienie miejsca parkingowego.
Jeśli jednak wiesz, że się spóźnisz (np. z powodu korków, awarii autobusu) uprzedź o tym rekrutera. Zapisz numer do rekrutera i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
Wiesz, że nie pojawisz się na rozmowie rekrutacyjnej- poinformuj rekrutera. Tego wymaga kultura osobista i wzajemny szacunek. Kto wie, być może jeszcze kiedyś Twoje CV trafi do tego samego rekrutera?

 

6. Odpowiedni ubiór ma znaczenie

Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Wygląd nie powinien być najważniejszy, ale jest elementem tego jak się prezentujemy. Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być czysty i elegancki. Oczywiście wszystko zależy od stanowiska, na które aplikujesz i kultury firmy. Najbezpieczniejszą opcją jest garnitur dla panów i garsonka dla pań lub styl business casual – panowie eleganckie spodnie i koszule, panie zamiast marynarki sweterki. Ważne by strój był schludny, elegancki, ale nie zbyt przesadnie (to nie Twój ślub). Zadbaj o swój wygląd: nieuprasowana koszula, rozmyty makijaż, brudne włosy- to zdecydowanie złe pierwsze wrażenie.

 

7. Mowa ciała jest istotna

To rekruter jako pierwszy poda Ci rękę, wskaże również, miejsce gdzie możesz usiąść. Postaraj się zapanować nad stresem i zdenerwowaniem. Przyjmij postawę otwartą, usiądź prosto, lekko się rozluźnij. Nie krzyżuj ramion, nie ziewaj, nie garb się czy opieraj na łokciach. Odpowiadając na pytania utrzymuj kontakt wzrokowy. Nie uciekaj spojrzeniem w bok, na ściany, w podłogę. Odpowiadaj płynnie, wyraźnie i głośno (ale nie krzycz). Pamiętaj o kulturalnym sposobie wypowiedzi, nawet o byłym pracodawcy.

 

8. Zastanów się nad pytaniami do rekrutera

Zwykle pod koniec rozmowy rekruter dopyta czy masz pytania. Przed rozmową zastanów się o co chcesz dopytać. Możesz zanotować te pytania i zabrać notatnik ze sobą na rozmowę. To świetna okazja by wykazać zaangażowanie i uzyskać dodatkowe informacje. Zachowaj umiar, aby nie wyjść na osobę roszczeniową. Pytanie o to czym zajmuje się firma, kiedy mogę wziąć urlop, nie są mile widziane. Możesz dopytać np. o kwestie wdrożenia w nowe obowiązki, przewidywane szkolenia, kto będzie Twoim przełożonym, jak wygląda dalszy etap rekrutacji (jeśli nie zostało to nakreślone wcześniej).

 

Po rozmowie podziękuj za poświęcony czas, dopytaj kiedy otrzymasz informację zwrotną. Kulturalnie się pożegnaj. Jeśli nie dostałeś pracy, nie martw się, wyciągnij wnioski z rozmowy. Każda rozmowa to nowe doświadczenie, wykorzystaj je przy kolejne rozmowie o pracę.

Translate »