Krok po kroku: Jak zostać operatorem koparko- ładowarki?

żółta koparko- ładowarka

Krok po kroku: Jak zostać operatorem koparko- ładowarki?

Aby zostać operatorem koparko-ładowarki w Polsce, należy przejść przez kilka kroków, uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz posiadać pewne cechy osobowościowe, które są ważne w tym zawodzie. Oto szczegółowe informacje na ten temat:

 

Krok 1: Kursy i Szkolenia

Wybór szkoły: Możesz wybrać technikum budowlane lub szkołę zawodową, która oferuje kierunki związane z obsługą maszyn budowlanych. Część szkół organizuje również kursy zawodowe.

Kursy zawodowe: Istnieją kursy specjalistyczne organizowane przez różne ośrodki szkoleniowe, które przygotowują do egzaminu na operatora koparko- ładowarki. Kursy te obejmują zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Aby przystąpić do kursu trzeba mieć ukończone 18 lat i minimum wykształcenie podstawowe. Należy również posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy jako operator koparko- ładowarki. Jeśli chcemy poruszać się koparką po drogach publicznych konieczne jest posiadanie prawa jazdy kat. B

Dostępne są kursy:

  • operator koparek jednonaczyniowych
  • operator ładowarek jednonaczyniowych
  • operator koparko- ładowarki

 

Krok 2: Uzyskanie Uprawnień

Egzamin państwowy: Po ukończeniu kursu musisz zdać egzamin przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (IMBiGS). Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Po zdaniu egzaminu otrzymujesz świadectwo kwalifikacyjne, które uprawnia do obsługi koparko- ładowarek (wpis do książki operatora maszyny). Wyróżniamy dwie klasy uprawnień:

  • I (wszystkie typy ładowarek)
  • III (ładowarki o masie całkowitej do 25 ton)

 

Krok 3: Praktyka zawodowa

Warto zdobyć doświadczenie praktyczne poprzez staż lub praktykę zawodową, aby lepiej opanować umiejętności obsługi koparki. Posiadanie uprawnień do obsługi koparek danej klasy umożliwia podjęcie pracy m.in. w firmach budowlanych, przedsiębiorstwach drogowych, firmach zajmujących się przeładunkiem czy w składach materiałów. Obecnie na wielu pracodawców poszukuje operatorów koparek różnego typu. Na rynku dostępne są oferty pracy w Polsce jak również za granicą.

 

Szukasz pracy? Sprawdź ofertę pracy jako operator koparko- ładowarki w Niemczech: Operator koparko- ładowarki

 

Cechy Osobowościowe

Praca operatora koparko- ładowarki jest bardzo odpowiedzialna, wymaga umiejętności szybkiego podejmowania decyzji i myślenia przestrzennego. Operator koparki powinien posiadać również takie cechy jak:

  • dokładność i precyzja: operator koparki musi być bardzo precyzyjny w swojej pracy, aby uniknąć błędów i uszkodzeń.
  • zdolności techniczne: dobra orientacja w mechanice oraz umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów technicznych.
  • wytrzymałość fizyczna: praca operatora koparki może być fizycznie wymagająca i często odbywa się na świeżym powietrzu w różnych warunkach pogodowych.

Zarobki

Zarobki operatora koparki mogą się różnić w zależności od regionu, doświadczenia oraz pracodawcy. Średnie wynagrodzenie operatora koparki w Polsce w 2024 roku wynosi od około 4000 do 7000 złotych brutto miesięcznie. W większych miastach i na dużych budowach zarobki mogą być wyższe, szczególnie dla doświadczonych operatorów. W przypadku pracy poza granicami Polski zarobki są zdecydowanie wyższe (na poziomie około 3000€ / około 13tys. zł netto) i różnią się w zależności od kraju, w którym wykonywana jest praca.

Podsumowując, aby zostać operatorem koparki, należy ukończyć odpowiedni kurs, zdać egzamin państwowy i posiadać cechy osobowościowe, które są kluczowe w tej pracy. Zarobki w tym zawodzie są stosunkowo atrakcyjne, szczególnie dla osób z doświadczeniem.

Translate »