Jakie są najczęściej powielane mity o Agencji Pracy?

zielony napis facts, poniżej przekreżlony napis myths, logo w prawym dolnym rogu

Jakie są najczęściej powielane mity o Agencji Pracy?

Zarówno wśród osób poszukujących pracy jaki i wśród pracodawców krąży wiele informacji o agencjach pracy. Temat zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy obrósł w mity i anegdoty. Dziś chcemy rozwiać najpopularniejsze mity o agencjach pracy.

 

Mit pierwszy: Agencje pracy pobierają wysokie opłaty od pracowników

W rzeczywistości: Agencja pracy pobiera opłatę od pracodawcy za swoje usługi rekrutacyjne, a nie od pracowników. Koszty związane z procesem rekrutacji czy zatrudnieniem pracowników tymczasowych, sezonowych ponosi klient agencji- firma poszukująca pracowników. Jeśli agencja pracy pobiera opłaty za znalezienie pracy od kandydata, łamie polskie prawo i dopuszcza się nielegalnych praktyk.

 

Mit drugi: Praca za pośrednictwem agencji jest mniej wartościowa

W rzeczywistości: Agencje pracy oferują różne formy zatrudnienia również stanowiska, które umożliwiają rozwój kariery. Część ofert to zatrudnienie bezpośrednio u klienta nie tylko prace sezonowe czy dorywcze. Zdarza się również, że zatrudnienie przez agencję, jet tylko pierwszym etapem kariery w danej firmie.

Mit trzeci: Agencje pracy nie oferują korzystnych warunków zatrudnienia

W rzeczywistości: Agencje pracy są zobowiązane do przestrzegania prawa pracy i zapewnienia odpowiednich warunków zatrudnienia dla pracowników. Polskie prawo gwarantuje pracownikom tymczasowym takie same warunki zatrudnienia jak pozostali pracownicy w danej firmie.

Mit czwarty: Agencje pracy reprezentują tylko interes pracodawcy

W rzeczywistości: Błędnym myślenie jest że agencje pracy działają tylko na rzecz pracodawców, a nie pracowników. W rzeczywistości, agencje pracy mają za zadanie dopasować pracowników do odpowiednich miejsc pracy, dbając o interesy obu stron.

 

Mit piaty: Agencje pracy oferują tylko tymczasowe zatrudnienie

W rzeczywistości: Agencje pracy oferują różne formy zatrudnienia: pracę stałą, pracę tymczasową, dodatkową, dorywczą, sezonową. Część firm korzysta z usług agencji pracy jedynie w ramach rekrutacji pracowników. Praca tymczasowa może być świadczona maksymalnie przez 18 miesięcy i jednego pracodawcy użytkownika. Warto pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca użytkownik zatrudnił pracownika tymczasowego bezpośrednio u siebie po upływie owych 18 miesięcy.

 

Warto weryfikować zasłyszane informacje o agencjach pracy, dopytywać rekruterów o kwestie formalne. Kodeks pracy i ustawy o zatrudnieniu jednoznacznie określają zasady pracy tymczasowej oraz działania agencji pracy. Sprawdzaj również, czy dana agencja pracy została wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (posiada nr KRAZ).

Translate »