Czy praca za granicą bez znajomości języka obcego jest możliwa?
Wiele osób nadal decyduje się na poszukiwanie pracy za granicą. Niektórzy poszukują stałej lub długoterminowej pracy w innym kraju. Część osób decyduje się jedynie na krótszy wyjazd, ze względów finansowych.
Polacy najczęściej szukają pracy w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, a także w krajach skandynawskich. Część osób poszukujących pracy zastanawia się czy nieznajomość języka obcego jest przeszkodą w otrzymaniu pracy?
Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników:
Jaki jest powód wyjazdu do pracy do innego kraju?
Jeśli planujemy wyjazd na stałe bądź na długi, kilkuletni okres czasu, nauka języka lokalnego zdecydowanie ułatwi codzienne funkcjonowanie w danym kraju. W przypadku wyjazdu na krótszy okres czasu np. kilka miesięcy znajomość danego języka również będzie ułatwieniem. Jednak w większości przypadków wystarczy znajomość języka angielskiego, który jest bardzo popularny.
Jakiego rodzaju pracy poszukujesz?
Niektóre branże np. obsługa klienta wymagają znajomości języka lokalnego. W innych wystarczy znajomość języka angielskiego np. w pracy w międzynarodowej korporacji, praca w branży turystycznej czy prace sezonowe.
Niektóre prace sezonowe, w budownictwie, produkcyjne, prace w rolnictwie, czy inne prace fizyczne nie wymagają znajomości języka obcego. Warto jednak pamiętać, że zwykle są to prace gorzej płatne. Na lepsze warunki zatrudnienia mogą liczyć osoby, które posiadają jakieś kwalifikacje, nawet bez znajomości języka obcego. Zwykle dotyczy to zawodów tj: cieśla, dekarz, stolarz, hydraulik, elektryk.
Zapoznaj się z naszą ofertą pracy w Niemczech bez znajomości języka obcego: Pracownik magazynu (odzież sportowa)
Czy warto poznać obcy język?
Zdecydowanie tak! Osoby znające język angielski nawet w stopniu komunikatywnym mogą liczyć na zdecydowanie lepsze zarobki. Ucząc się dodatkowo podstaw języka lokalnego można otrzymać jeszcze lepszą pracę. Dodatkowo znajomość języka obcego ułatwia funkcjonowanie w danym kraju po pracy- np. zakupy, wizyty u lekarza, w urzędzie, znalezienie mieszkania lub po prostu zawieranie nowych znajomości.
Jak szukać pracy, jeśli nie znam języka obcego?
Można szukać przeglądając ogłoszenia na portalach dedykowanych pracy w danym kraju, w mediach społecznościowych.
Dobrą opcją jest skorzystanie z pomocy agencji pracy. Wtedy agencja pomoże w kwestiach formalnych. Często oferuje również zakwaterowanie i dojazd do pracy, a także wsparcie polskojęzycznego koordynatora. Skorzystanie z usług agencji pracy to też gwarancja przejrzystych warunków- zrozumiała umowa. Umowa z zagranicznym pracodawcą jest zwykle zawierana w języku obowiązującym w danym kraju. Przed wyjazdem do innego kraju zapoznaj się z przepisami tam obowiązującymi, sprawdź np. ilość dni urlopu, ustawową normę czasu pracy, zasady opłacania podatków. Zapoznaj się również z kosztami życia w danym kraju, mogą one być wyższe niż w Polsce.
Jednak ogólnie rzecz biorąc, znajomość lokalnego języka zwykle jest uważana za duży atut przy poszukiwaniu pracy za granicą. To ułatwia komunikację z kolegami, zrozumienie lokalnej kultury, a także integrowanie się w nowym otoczeniu.
Jeśli planujesz pracować za granicą, warto podjąć wysiłki w celu nauki języka obcego przed wyjazdem lub w trakcie pracy. To z pewnością poprawi Twoje szanse na znalezienie pracy oraz pozytywnie wpłynie na jakość życia i doświadczenie w nowym kraju.