Praca tymczasowa- co trzeba wiedzieć?

Praca Tymczas2

Praca tymczasowa- co trzeba wiedzieć?

 

Często wśród kandydatów zastanawiających się nad pracą tymczasową pojawiają się pytania oraz szereg wątpliwości. Wynika to w dużej mierze z niewiedzy, dotyczącej takiego rodzaju zatrudnienia. Praca tymczasowa posiada pewne różnice od pracy stałej. Reguluje ją bowiem ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, przez co jest ograniczona pewnymi limitami. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka ważnych informacji o pracy tymczasowej.

 

Wyjaśnijmy na początku kilka kluczowych pojęć dotyczących pracy tymczasowej.

W tego rodzaju pracy wymienia się agencję pracy tymczasowej, pracodawcę użytkownika oraz pracownika tymczasowego.

  • Agencja pracy tymczasowej jest to podmiot, który zatrudnia pracownika tymczasowego na podstawie umowy o pracę tymczasową. Ma ona status pracodawcy tego pracownika, który kieruje go do świadczenia pracy u pracodawcy użytkownika. Przepisy dopuszczają również wykonywanie pracy tymczasowej na podstawie umowy cywilnoprawnej – zlecenia.
  • Pracodawca użytkownik jest to podmiot, do którego pracownik tymczasowy został skierowany. Wyznacza on zadania i kontroluje ich wykonanie.
  • Pracownik tymczasowy to osoba zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę na określony czas, bądź umowy cywilnoprawnej, którą tworzy się wyłącznie w celu wykonania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Pracownik zatrudniony więc przez pracodawcę użytkownika na podstawie stosunku pracy, nie może być określany jako pracownik tymczasowy.

Pracę tymczasową określa się jako pracę przede wszystkim na wyznaczony okres. W przypadku zatrudnienia na umowie o pracę, odprowadzane są składki ZUS, tj. emerytalna, rentowa, chorobowa, zdrowotna, wypadkowa, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Składkę emerytalną oraz rentową odprowadza się na poczet przyszłej emerytury. Składka chorobowa natomiast daje nam prawo do zasiłku chorobowego (zwanego również L4), macierzyńskiego, opiekuńczego, a także świadczeń rehabilitacyjnych. Pozwalają nam one nieodpłatnie korzystać z usług świadczonych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeżeli chodzi o kwestie urlopowe dla zatrudnionego na umowie tymczasowej to sytuacja jest bardzo klarowna. Po upływie każdych 30 dni zatrudnionemu przysługują 2 dni urlopu. Jest on niezależny od stażu pracy, wymiaru godzin czy też urlopu wykorzystanego u poprzedniego pracodawcy.

 

Czas trwania umowy tymczasowej nie można przekroczyć 18 miesięcy zatrudnienia u jednego pracodawcy użytkownika w ciągu kolejnych 36 miesięcy.

Oznacza to, że po upływie 18 miesięcy pracownik tymczasowy może być zatrudniony bezpośrednio pod firmą, dla której świadczył usługi pracy lub przejść do innego pracodawcy użytkownika.

Kolejnym ważnym aspektem w pracy tymczasowej jest okres wypowiedzenia umowy. Gdy okres pracy nie przekroczył 14 dni, wypowiedzenie umowy jest 3-dniowe. Po upływie 14 dni zatrudnienia, okres ten wynosi 7 dni.

Umowa o pracę tymczasową może być zawarta na krótszy okres kilku miesięcy lub tygodni, ale może być zawarta również od razu na okres 18 miesięcy. Długość umowy o pracę tymczasową jest uzależniona od potrzeb i oczekiwań pracodawcy użytkownika. Jedynym ograniczeniem jest ustawowy zapis o maksymalnym czasie 18 miesięcy.

Podsumowując, praca tymczasowa jest bardzo korzystna, jeżeli chodzi o kwestie prawne i warunki zatrudnienia. Co więcej, pracownik zatrudniony na umowę tymczasową nie może być traktowany gorzej, niż pracownik zatrudniony na umowie stałej. Oznacza to, że powinien mieć takie same warunki zatrudnienia oraz pakiet socjalny. Praca w tym charakterze ma więc wiele pozytywów.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy, nie tylko tymczasowej: https://job-point.pl/oferty-pracy/

Translate »