Praca za granicą – czy wynagrodzenie może być wypłacone w obcej walucie?
Znaczna część kandydatów wyjeżdżających do pracy za granicę zastanawia się w jakiej walucie otrzyma wynagrodzenie? Czy mogą otrzymać wynagrodzenie w euro?
Zasady wypłacania wynagrodzenia szczegółowo określa Kodeks Pracy. A w sytuacjach nieuregulowanych Kodeksem Pracy należy kierować się Kodeksem Cywilnym. Aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają wypłatę wynagrodzenia w obcej walucie, ale pod pewnymi warunkami.
Pracownik musi wyrazić zgodę na wypłatę w innej walucie.
Pracodawca nie może narzucić pracownikowi waluty wynagrodzenia. Konieczne jest porozumienie obu stron, jeśli wynagrodzenie ma być w innej walucie niż obowiązująca w kraju wykonywania pracy.
Przeliczenie wyłącznie po kursie NBP
Aby poprawnie obliczyć wysokość wynagrodzenia, konieczne jest przeliczenie go na złotówki po kursie NBP. Kodeks cywilny w art. 358 określa, że wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, czyli w tym wypadku na ostatni roboczy dzień miesiąca za który ma zostać wypłacone wynagrodzenie. Wynagrodzenie brutto w walucie obcej jest przeliczane po kursie NBP na złotówki, następnie dokonywane są obowiązkowe potrącenia (na podatek, składki ZUS- zgodnie z zasadami obliczania wynagrodzeń). Otrzymaną kwotę netto w złotówkach należy ponownie przeliczyć na obca walutę po tym samym kursie NBP. Kwota netto w obcej walucie jest wypłacana pracownikowi. Dzięki takiemu mechanizmowi pracownik nie traci na tzw. przewalutowaniu.
Wyjeżdżając do pracy za granicę zastanów się czy wygodniejsza dla Ciebie będzie wypłata w złotówkach czy w innej walucie np. w euro. Jeśli zdecydujesz się na wypłatę w innej walucie, rozważ założenie konta walutowego. Masz wątpliwości, zapytaj o nie rekrutera podczas rozmowy.
Rozważasz wyjazd za granicę? Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy w Niemczech i Holandii https://job-point.pl/oferty-pracy/oferty-pracy-zagranica/.